Хоризонтална сонда Ditch Witch JT 24 – върховата производителност, съчетана с най-новите технологии идват с Ditch Witch JT 24
В края на юни Дефиго ООД достави най-новия модел хоризонтална сонда Ditch Witch JT 24 на обединение от две фирми: Вижън Транс и Ва и Бо – М. Първият обект е знаков, дори на национално ниво в България – водният цикъл на гр. Перник. Новата машина предлага редица нововъведения и подобрения, които я отличават както от предходните поколения хоризонтални сонди Ditch Witch, така и от аналогичните конкурентни модели.
Концептуалният модел на хоризонтална сонда Ditch Witch JT 24 бе обявен през септември 2019 г., а първите бройки започват да излизат от завода през януари. От Дефиго ООД,официалния представител за България и Румъния, поръчват новата машина предварително и през март в България пристига една от първите хоризонтални сонди JT 24 в Европа, което във времето съвпада с официалната премиера на модела.
Доставената машина разполага със щанги за полагане на тръби с дължина до 120 м и диаметър до Ø400 мм, и съответните проширители. Самата дължина на сондажа която машината може да изпълни зависи от почвените условия и може да бъде по-голяма или по-малка от 120м, катоо диаметъра също варира и може да бъде по-голям или по-малък от 400мм. Дизеловият двигател на машината е Cummins и отговаря на актуалните емисионни норми на ЕС по Етап V. В спецификацията влизат всички налични опции, в т.ч. по-голямата водна помпа с дебит от 189 л/мин, хидравлично задвижван охлаждащ вентилатор на радиатора, стабилизатори, проникващи в твърда почва и скала. Доставена е и смесителна система за вода и бентонит – Ditch Witch FM5X.
Решението за покупка и преминаване към безизкопната технология е взето след като ръководствата на двете компании Вижън транс и Ва и Бо – М се убеждават лично как техни колеги с хоризонтална сонда Ditch Witch JT 30 полагат 300 м водопровод в рамките на един ден – непостижима производителност и невероятни икономии на разходи в сравнение с използването на конвенционалната земекопна техника. Любопитен факт е, че по време на пускането на JT24 в експлоатация и обучението на операторите е изпълнено полагане на тръби с обща дължина 300 м в рамките на три дни и то в много труден терен.
Новости и иновации
От пръв поглед се забелязва новият дизайн на корпуса, който досега се използваше само при каналокопателите Ditch Witch: задната част например използва комбинация от заоблени и скосени контури, които придават по-модерен и по-агресивен външен вид и в същото време подчертава ярката индивидуалност и незабавна разпознаваемост на модел от марката на всеки един обект.
За максимално ефективната работа на хоризонталната сонда се разчита на специален хидромотор SAI с въртящ момент 4067 Нм. От една страна неговото използване елиминира всякакви планетарни предавки, а от друга, той е много по-устойчив на ударното натоварване по време на работа. Освен това JT 24 използва двойни тягови хидромотори, осигуряващи 10,7 т сила на изтегляне и избутване.
Сондата се отличава с 30-40% по-добро стабилизиране в работно положение спрямо конкурентни модели. Това се постига чрез нови тип съчленени двукомпонентни задни стабилизатори, които много по-ефективно се адаптират към профила на терена. Отпред анкерната система също гарантира изключителна стабилност. Тя осигурява плътно прилягане на машината към терена и солидна дълбочина на проникване на цилиндричните стабилизатори в земята. Всичко това е от голямо значение при пробиване и теглене заради огромната изтласкваща и теглителна сила на JT 24.
Челюстите за завиване и развиване на щангите са патентовани, като операторът може да вижда директно, когато се отварят и затварят. Много практична е възможността за ръчно подаване на допълнителни щанги след изпразване на магазина, като те не се повдигат нависоко, а се поставят върху ниско разположени лапи.
За Негово Величество Оператора
Таблото за управление е изцяло нов тип и разполага с два LCD-дисплея, показващи цялата информация за работното и техническото състояние на машината. Има опция едният дисплей да се използва за управление на хоризонталния сондаж. Дизайнът на пулта за управление напомня на луксозен пътнически автомобил, а с ротационния превключвател се работи подобно на BMW iDrive. Операторът има избор дали да работи със сондата чрез използване на един или два джойстика в зависимост от опита или предпочитанията му.
При JT 24 за първи път се влага седалка, която е специално проектирана в съответствие със спецификата на работата на оператора на хоризонтална сонда. Седалката е фиксирана (без окачване), а подлакътниците са разположени малко по-високо, като е предвидена и лумбална опора. Има различни допълнителни поставки за чаши и бутилки. Много практична е стойката за чадър, монтирана на отзад на самата седалка, което гарантира, че операторът винаги е защитен, независимо в каква посока се регулира седалката (на предходните модели тази стойка се монтираше към корпуса).
Още най-съвременни технологии
Локаторна система TK Recon, доставена с машината, също е от най-ново поколение. Тя предлага проследяване на работата до 30 м дълбочина при дължина на сондажа до 650 м. TK Recon осигурява много полезната функция за изготвяне на кадастрален план на сондажа, който се съхранява в системата и след това може да се наложи в Google Earth. Така собственикът на сондата и контролиращата фирма, или надзорният орган могат, да бъдат сигурни откъде минава тръбопроводът и на каква дълбочина е положен.
Хоризонталната сонда е оборудвана с телематичната система Orange Intel. Тя предлага дистанционно проследяване на техническото и работното състояние на машината, в т.ч. информация за предстоящо сервизно обслужване, ниво на гориво, местоположение, задаване на работна зона, при напускането на която се изпраща предупреждение към собственика, и други подобни полезни функции.
х
хх
ххх