Да прокараш тръбопровод под р. Росица – мисията възможна с Ditch Witch JT30 All Terrain
Доста трудна мисия, предвид това, че коритото на реката е от много твърда монолитна скала на различни слоеве. Но не и невъзможна, ако имате подходяща техника. Ако обаче разполагате с хоризонталната сонда за всякакви терени Ditch Witch JT30 All Terrain, мисията не само е възможна, а напълно реализуема, при това в рамките на ден-два и при невероятно ниски разходи
Хоризонталната сонда за всякакви терени Ditch Witch JT30 All Terrain се отличава с патентована технология за пробиване в твърди скали и всякакви трудни терени. Тя бе показана за първи път на Пловдивския панаир, а няколко седмици по-късно бе демонстрирана в работни условия край Севлиево. На демонстрацията-обучение присъстваха представители на известни български строителни фирми. От страна на производителя Ditch Witch дойде регионалният мениджър за Южна Европа, Близкия Изток и Африка – Фернандо Ферейра, а последователността и стъпките при работа обясняваше опитният американски оператор-демонстратор Джеф.
Мястото за провеждане на обучението не е избрано случайно, като самата демонстрация се извърши в напълно реални условия и с много ясна задача: да се направи хоризонтален сондаж с дължина около 70 м и диаметър 200 мм и прокарване на напорен тръбопровод под р. Росица край Севлиево по реален строителен проект. Важна особеност е, че до този момент две други фирми са опитали да изпълнят сондажа с подобни машини, но не са успели. Последната надежда очевидно е в Ditch Witch JT30 All Terrain.
Тази машина се отличава с патентована технология на пробиване: във всяка щанга е вграден плътен шестостенен лост, а работната глава разполага с триролково длето. За разлика от други сондиращи машини при JT30 All Terrain въртенето на външната щанга може да бъде спряно така, че главата да бъде позиционирана в определена посока, в която операторът желае да отклони щангите заедно с главата. При завъртане на триролковото длето щангите започват да завиват в необходимата посока при това в много твърда скала. Завиването може да се осъществи във всички посоки. Това е възможно, защото самата глава е съставена от две части, които са съединени под ъгъл 2°, което прави завиването изкличително лесно. На дъното на сондажа триролковото длето може да се насочи нагоре, като при постъпателното въртене то повежда сондажа също нагоре. Тази логика се отнася и за останалите посоки. Процесът е напълно контролируем, като движението на главата се следи от втори оператор чрез локаторна система, благодарение на която се дават указания към оператора в машината.
В случая със сондажа под р. Росица ситуацията е още по-сложна. Леглото на реката е съставено от няколко слоя твърда скала, които са на различни нива. При обичайното забиване на главата се получава плъзгане по повърхността на по-долния слой скала и невъзможност за пробиване надолу – което се е случило с предните два опита за хоризонтално сондиране. За постигането на целта Ditch Witch използва специална технология: триролковото длето се върти с голяма скорост така, че да „пропадне” само надолу и да направи в скалата чело, от което операторът да зададе желаната посока на сондажа.
Самата машина като конструкция е доста любопитна, но в същото време съвсем практична и съобразена с нейното приложение. Предните стабилизатори представляват два усилени шнека, които се забиват в земята, а върховете им са специално оборудвани със зъби за пробиване на скала. Тяхната задача е да държат машината на едно място неподвижна. Хоризонталното положение на машината се осигурява от други два автономни стабилизатора. Под работната установка с щангите е разположена и специална независима от шасито на машината стабилизираща система, подобно на ножична платформа, задаваща наклона на установката. Ето защо и верижната ходова част на машината остава на земята в работно положение. Всичко това осигурява голяма стабилност по време на сондирането.
Ditch Witch JT30 All Terrain разполага с различни комплекти щанги и може да бъде оборудвана както за работа в скала, така и за нормална почва. Машината използва напълно автоматизирана система за подаване, завиване и развиване на щангите, както и за подаване/изтегляне, в т.ч. функция автопилот. Характерно е пробиването с много висок въртящ момент. От своя страна водната помпа е с много голям капацитет, който е необходим особено в случаи на пробиване в твърда скала. При хоризонталното сондиране обикновено се използва вода със свързващ агент (най-често бентонит), която се подава от миксиращата станция, паркирана в близост до сондата. Една от функциите на водата при сондирането е да охлажда трансмитера, който се намира в работната глава и подава информация за нейното местоположение. По-важната функция обаче е свързана с оформянето на чист сондаж, като частиците отронен материал се връщат към стартовия изкоп благодарение на високото налягане на водата, а по стените на сондажа се оформя укрепващ гелобразен слой, за което роля играе разтвореният във водата бентонит и полимери.
От само себе си се разбира, че без такава хоризонтална сонда, изпълнението на напорния водопровод би се извършило с огромен преразход на време и средства – например да се отбие р. Росица в ново корито, което изисква мащабни изкопни работи. Отгоре на това биха се появили проблеми със собствеността на земята и далекопроводите в непосредствена близост, необходимост от специални разрешения от местните и държавни органи, свързани с околната среда и т.п. документални формалности. След отклоняването на реката следва отводняване, изкопаване на траншея, укрепване, полагане на тръбопровода и възстановяване коритото на реката и околния ландшафт, което би отнело дълги месеци работа на немалък машинопарк от земекопна и транспортна техника. Алтернативата на максимум два дни работа с машина като Ditch Witch JT30 All Terrain очевидно е единствено правилното решение от техническа и икономическа гледна точка.